Jiří Korn 70xDÍK

Street Hard Workers v O2 aréně? Ano je tomu tak!

„1.srpna, v horkém parném létě se mi po obědě rozezvučel mobil a na druhém konci se mi představil manager Jiřího Korna a hlavní choreograf koncertu 70xDÍK v O2 aréně“ a říká mi: „Měli by jsme zájem o Vaše vystoupení na koncertu. Přijeďte na první trénink, který se odehraje 5.9. v Praze ve ViVid Space“. „Připadal jsem si jak ve snu!“.
Vypráví manager našeho týmu Rostislav Vošický.

Chvíli před ním mi volal manager z firmy Alpine Pro, že nás chtějí na exhibice, v kterých představíme olympijskou kolekci oblečení pro letní olympiádu v Tokyu 2020!“. „To je nějaký vtip?“ „Asi Mrázek ústředna nebo něco podobného!“.

Vtip to rozhodně nebyl!

Na e-mail přišel návrh smlouvy a rozepsané termíny tréninků. Náš hlavní čas měl být na skladbu Nejdřív je trénink!

Nejdřív je trénink! Skladba vydaná v roce 1986 v albu Trénink od Jiřího Korna. Ve videoklipu vystupuje taneční skupina Uno.

Náš první trénink se tedy odehrál v prostorách ViVid Space na adrese Opatovická 18, tedy přímo v srdci Prahy kde ale bohužel jsou nízké stropy a tak jsme jeli bez hrazdy. Na prvním tréninku jsme se s mistrem Jiřím Kornem ještě nesetkali, ale za to jsme se seznámili s choreografkou Anet Antošovou a tanečním králem Pavlem Strouhalem a dále například s tanečníkem Filipem Jankovičem.

Naše další zkoušky probíhali již v hale kousek za Prahou, kde se vytvořila stage přesně tak jak nakonec byla i v O2 aréně. Na zkouškách se jeli do detailu naprosto všechny skladby a to s velkou precizností. Hlavními režiséry byli bratři Cabanové – Michal a Šimon. Na trénincích jsme samozřejmě obdivovali všechny tanečnice, které tam celý den jely všechny skladby a to několikrát za sebou dokud to nebylo naprosto dokonalé.

Jiří Korn již na těchto trénincích byl přítomen a pokud by jste jej neznali a neslyšeli zrovna zpívat, tak by jste vůbec nevěděli, že to je hlavní hvězda večera. Byl po celou dobu velmi pracovitý, discplinovaný a soustředěný plně na svou práci a právě zde jsme viděli jak obrovský to je profesionál. Režie řekla “ Jirko musíš jít více do leva a potom s rychlejším krokem ke stage kde začne breakdance“ a přesně tak jak režie řekla, tak to Jirka udělal. Nebyly tam žádné otázky. Prostě to tak bylo. Mimo stage si sedl k monitoru a sledoval záznamy, dělal si poznámky. Byl to pro nás zážitek. Nebyla tam nikdy žádná situace kdy by dal najevo, že je hvězda večera. On je hvězda už jen tím svým přístupem sám k sobě a energií, která z něho vyzařuje. Nemohli jsme odolat a nepoprosit o fotografii s touto velkou osobností Česko-Slovenské pop music.

Markus Arbeit, Jiří Korn, Josef Růžička

Celý koncert Jiřího Korna byl vytvářen s opravdu velkou aranžmá a mnoha učinkujícími. Na samotné skladbě Nejdřív je trénink tak můžete vidět trénujícího boxera, akrobaty na trampolínách, windsurfing, poledancerku, akrobaty zavěšené na šálách, b-boys, traceuri, kluky na kolečkových bruslích a nebo skateboardingu a mnoho dalších a samozřejmě nás street workout!

Věděli jste že Jirka Korn byl první kdo na svých vystoupeních v 80. letech minulého století začal využívat breakdance? Ano breakdance zcela určitě v té době již tady byl a pokoutně se trénoval, ale on byl první zpěvák, který přímo breakdance využíval jak na živých vystoupeních tak i při natáčení videoklipů. Díky tomu se dostal breakdance do velkého povědomí lidí.

Jiří Korn je milovník všech druhů sportů a tak nám jeho osobní manager Jindřich Hefner a bývalý reprezentant v gymnastice v jedné osobě, vyprávěl jak nápad využít breakdance se začal realizovat v polovině 80. let minulého století kdy zde vládla komunistická diktatura.

Jiří Korn přivezl ze svého vystoupení z Francie několik VHS kazet kde byla natočena vystoupení b-boys a zde v Čechách byl kontaktu s reprezentačními gymnasty. Pouštěl jim ukázky breakdancu a slovo dalo slovo a gymnasti se začali učit breakdance kroky. No jasně akrobacii se učit nemuseli a protože měli veké penzum odtrénovaných hodin tak se učili breakdance velmi rychle a některé věci jim nedělali vůbec žádné problémy, třeba udělat stojku na jedné ruce a skákat v ní a nebo tzv. flares, které je převzané z gymnastiky a samozřejmě mnoho dalších a dalších triků. Vznkla tak taneční skupina UNO. Gymnasti dostali za úkol od Jiřího Korna v jeho 38 letech jej naučit salto vzad známé dnes také jako back flip.

Umíte si představit se v 38 letech učit back flip? Chce to už hodně velkou odvahu a tu Jiří Korn rozhodně má! Jak vyprávěl Jindřich Hefner tak museli u Jirky Korna začít více posilovat a věnovat se výbušné síle nohou. Do té doby Jirka Korn tyto tréninky nepotřeboval. Za necelých pět měsíců se Jiří Korn naučil back flip a již jej aktivně ukazoval na svých vystoupeních! Za nás rozhodně velký obdiv!

Kdy začaly tréninky v O2 aréně? Den před koncertem kdy se vyzkoušela tzv. večerní zkouška. Vše bylo připraveno a mohlo začít. V zákulisí jsme se setkávali se známými osobnostmi Česko-Slovenského show business a to třeba s Lucií Bílou!

Koncert Jiřího Korna 70xDík v O2 aréně, tedy v největším sportovním stánku u nás s kapacitou 18.000 lidí mohl začal skladbami z 60. let minulého století a hned se přecházelo na další a další hitovky. O2 aréna byla plná k prasknutí. Všechny skladby měly velkou výpravnost a pro nás bylo velmi zajímavé když Jiří Korn požádal publikum, aby v jedné části koncertu netleskali a po vzoru neslyšících jen třepotali rukama. Skladbu doprovodil znakovou řečí. Byl to úžasný zážitek vidět celou O2 arénu jak všichni jednotně jen mávají rukama. Stejně tak když obecenstvo pomocí mobilů vytvořilo tisíce světýlek v aréně a v rytmu hudby Jiřího Korna se vlnili. Celý koncert trval 2 a půl hodiny a Jiří Korn byl na úplně všech skladbách a v neustálém tanečním pohybu! Wau! Kluci ukazující breakdance po dvouminutové skladbě mizeli celý udýchaní a zpocení do zákulisí a Jiří Korn jel dál! V jeho 70 letech má opravdu velmi velkou fyzičku! Naše hlavní vystoupení bylo na skladbu Nejdřív je trénink a tak se pojďme na to podívat.

Facebook Comments